ASP ile Tarih Saat Fonksiyonları

ASP ile Tarih Saat Fonksiyonları

Merhaba arkadaşlar bir yeni ders ile yine karşı karşıyayız...
Bu dersimizde ASP ile tarih - saat fonksiyonlarımızı tanıyacağız. Kafanıza takılan bir soru olursa burdan veya sitemizin forum alanından sorunuzu belirtebilirsiniz...
Lafı fazla uzatmadan kodları ve açıklamalarını yazmaya başlıyorum
now bu komutumuz bize şimdiki zamanı 22.09.2010 14:33:40 şeklinde hem tarihiyle hemde saatiyle belirtir. Fakat biz bu işlemden sadece sallıyorum tarih belirtmek istiyorsak date(now) yaparak bunu belirtebiliriz. Ayrıca bunu date komutunu tek kullanarakta yapabilirsiniz... now fonksiyonumuzdan sadece tarihi değil aslında istediğimiz tarih formatını veya rakamı çekmemiz mümkün. Bunlar;
day(now) günü belirtmeye yarar
month(now) ayı belirtmeye yarar (rakamsal olarak)
year(now) yılı belirtmeye yarar
hour(now) saati belirtmeye yarar
minute(now) dakikayı belirtmeye yarar
second(now) saniyeyi belirtmeye yarar

Mesela diyelim bir anket veya bir e-ticaret ya da yarışma scripti hazırlamamız gerekiyor. Fakat şuan ki zamandan 1 saat sonra ki verileri çekmeniz gerekiyor. İşte bu tür bir ileri zaman belirtmelerini
DateAdd("h", 1, now()) komutumuzla çok rakat yapabiliyoruz.
Kodun açıklaması saat özelliğinde (h) 1 ile şimdiki zamanı topla. Tabi topladığımız gibi çıkartmada yapabiliriz. Bunun içinde 1 yazan yeri -1 yapmamız yeterli, örneğin: DateAdd("h", -1, now())
Ayrıca bu işlevi sadece saatte değil her alanda kullanabiliriz.
DateAdd("d", 1, now()) gün (kodun tam açıklaması şimdiki günden 1 gün sonrasını gösterir)
DateAdd("m", 1, now()) ay (kodun tam açıklaması şimdiki aydan 1 ay sonrasını gösterir)
DateAdd("ww", 1, now()) hafta (kodun tam açıklaması şimdiki haftadan 1 hafta sonrasını gösterir)
DateAdd("h", 1, now()) saat (kodun tam açıklaması şimdiki saatten 1 saat sonrasını gösterir)
DateAdd("n", 1, now()) dakika (kodun tam açıklaması şimdiki dakikadan 1 dakika sonrasını gösterir)
DateAdd("s", 1, now()) saniye (kodun tam açıklaması şimdiki saniyeden 1 saniye sonrasını gösterir)

DateAdd komutumuzu bu fonksiyonlar ile kullanabiliriz. Ayrıca Datediff komutumuzla da iki tarih arasında ki farku bulabiliriz. Özellikle forumlarda veya bloglarda online üyeleri göstermekte kullanabileceğiniz çok önemli bir fonksiyondur Datediff.
Kısaca kullanımı ise;
zamanfarki = datediff("n",""& ilkgiris &"",""& songiris &"") şeklindedir. Fonksiyona veya ASP'ye uzak arkadaşlarımız için belirtmek gerekirse;
Kodumuzda ilkgiris alanına ilk tarih formatımızı yerleştiriyoruz. songiris tarihine ise son giriş tarihini yazdırıyoruz ve n fonksiyonu ile de dakika cinsinden belirtilmesini istiyoruz..
Peki bunu nasıl kullanacak derseniz. En basitinden
if zamanfarki <= 5 then şeklinde kullanabiliriz. Ayrıca illa ki dakika cinsinden eşitleyeceğiz diye bir kaide yok. Kodumuzda ki n alanını üstte (örneğin DateAdd("s", 1, now()) s saniye) belirttiğimiz ve yanına açıklamasını yazdığımız DateAdd alanında ki zaman dilimleriyle değiştirebilirsiniz..
Son olarak cdate kodumuzu anlatarak bu dersimizin sonuna gelelim. cdate veya cint tarzı fonksiyonlarımız kısaca bize virgülleri noktaya çevirmemize yararlar.
Örneğin: cdate(22,09,2010) şeklinde. Fakat burda da dakkat etmemiz gereken husus, () içinde sadece virgül karakterinin olması. Eğerki boşluk veya nokta, ,ikinokta üst üste gibi karekterler olursa hata alırız.
Ayrıca Cint komutundanda bahsetmişken, konumuzla alası yok fakat yinede anlatalım. Cint ile () içinde ki virgüllü rakamları virgülün değerine göre yuvarlamaya yarar. Örneğin;
Cint(22,49) ekranımıza 22 olarak gelir
Cint(22,51) ekranımıza 23 olarak gelir.

Umarım anlaşılır bir dille anlatmışımdır...

Saygılarımla;
SadeceDownload.CoM
MitiSoft


ASP ile Tarih Saat Fonksiyonları programının en son versiyonunu ve ASP ile Tarih Saat Fonksiyonları programına ait crack, serial, pachları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra ASP ile Tarih Saat Fonksiyonları ait altyazı veya türkçe dublaj içerikleri, mp4 formatında ya da DVDRip halinde çekilmiş görüntülerini bulabilirsiniz. ASP ile Tarih Saat Fonksiyonları tam sürümdür ve sorunsuzca kurulabilmektedir. Dilerseniz ASP ile Tarih Saat Fonksiyonları türkçe yama (pach) ile türkçe olarakta kullanabilirsiniz. Hepsi bir yana ASP ile Tarih Saat Fonksiyonları'i hotfile, rapidshare, filesonic, uploading, fileserve, uploadstation, netload vb birçok download sitesine ait download linklerini bulabilirsiniz.

Yorumlar


Hiç yazılmış yorum bulunmamaktadır.

Yorum Ekle Lütfen site kuralları çerçevesinde yorumlarınızı ekleyiniz...UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.