ASP Hata Kodlarını Düzenleme

ASP Hata Kodlarını Düzenleme

Asp genel olarak kolay bir kodlama dilidir. Fakat bazen yaptığımız sorgulamarda eksik ifadeler kullanmamız veya ifade aralığını kısıtlamadığımız, ya da xml ile veri çekimi yaptığımızda karşımıza hata sayfası gelme olasılığı çok yüksektir. Bunun nedeni sayfaya bağlanmada sorun yaşamamızdan kaynaklıdır. Fakat bu sorunu Error komutunu kullanarak aşmamız da mümkün. Bu sayede sitemizde ki kullanıcılar bu denli bir hata formatını karşılarında görmektense, bizim belirteceğimiz bir hata açıklamasını karşılarında görürler. ( Bu uygulamayı hemen hemen her sorgu modülünde görmeniz mümkündür)
Lafı fazla uzatmaktansa kodlarımıza geçelim.
İlk olarak
On Error Resume Nex kodumuzun genel açıklaması. Kodun kullanıldığı alanda hata varsa o alanı atlayarak işleme devam etmesi yolundadır.
Farkındaysanız kodumuzda Error (Hata) nesnesini kullandık. Bu nesnede kendi altında ek parçacıklara ayrılıyor. Bunlar;
Err.Number (Rakamsal) : Bu kodumuzu kullanırsak hatamızın bize rakamsal değerini verir.
Err.Description (Açıklama): Bu kodumuzu kullanırsak hatamızın bize açıklamasını verir.
Err.Source (Arama): Bu kodumuzu kullanırsak hatamızın nereden kaynaklandığının bize açıklamasını verir.
Evet arkadaşlar yukarıda ki bu 3 temel özellik ile sayfamızda ki hataya hükmederek, sayfaya giren kullanıcıya bu hata doğrultusunda bir açıklama veya farklı bir sayfaya yönlendirme yapabiliriz..

İsterseniz şimdi size aldığımız hata rakamına karşılık sitemizde kullanıcılarımıza vereceğimiz hata kodlarını yazalım.

Function Hata(SadeceDownload)
SadeceDownload= Replace (SadeceDownload,"1","1 numaralı hata oluştu",1,-1,1)
SadeceDownload= Replace (SadeceDownload,"2","2 numaralı hata oluştu",1,-1,1)
Hata=SadeceDownload
End Function
Yukarıda ki fonksiyonumuzla hatamızın rakamsal değerini yazısal olarak kullanıcıya sunmamızı sağlıyoruz. (Örnek olarak 1  - 2 satırları açtım. Siz sayfanızda aldığınız hata numarasına göre o alanları ve açıklamalarını değiştirirsiniz)

On Error Resume Nex
fonksiyonumuzu yazıyoruz (On Error Resume Nex fonksiyonumuzun üstüne yazmamızda ki amaç, hata var ise işleme devam etmesi için)
On Error Resume Next  => Rakamsal olarak hatanın değerini alıyoruz
If err.number <> 0 Then  => Hatamızın 0 dan farklı bir rakam olduğunda aşağıda ki işlemi yapmasını istiyoruz
Response.Write("Uyarı!
Girmek istediğiniz sayfada şu hata oluştu = "
&
Hata(err.number) & "" )
End If 

Response.Write ilede hatanın açıklamasını kullanıcılarımıza göstererek bir dersin daha sonuna geliyoruz.

Umarım anlaşılır bir dille anlatmışımdır...

Saygılarımla;
SadeceDownload.CoM
MitiSoft

ASP Hata Kodlarını Düzenleme programının en son versiyonunu ve ASP Hata Kodlarını Düzenleme programına ait crack, serial, pachları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra ASP Hata Kodlarını Düzenleme ait altyazı veya türkçe dublaj içerikleri, mp4 formatında ya da DVDRip halinde çekilmiş görüntülerini bulabilirsiniz. ASP Hata Kodlarını Düzenleme tam sürümdür ve sorunsuzca kurulabilmektedir. Dilerseniz ASP Hata Kodlarını Düzenleme türkçe yama (pach) ile türkçe olarakta kullanabilirsiniz. Hepsi bir yana ASP Hata Kodlarını Düzenleme'i hotfile, rapidshare, filesonic, uploading, fileserve, uploadstation, netload vb birçok download sitesine ait download linklerini bulabilirsiniz.

Yorumlar


Hiç yazılmış yorum bulunmamaktadır.

Yorum Ekle Lütfen site kuralları çerçevesinde yorumlarınızı ekleyiniz...UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.