ASP İle Replace Len InStr Mid Sqr Trim Left Right Fonksiyonları

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde sizlere sırasıyla Replace, Len, InStr, Mid, Sqr, Trim, Left Fonksiyonlarının ne işe yaradığını ve bu Fonksiyonları ASP kodlarımızda nasıl uygulayacağımızı anlatacağım. İsterseniz Dersimize başlamadan Replace, Len, InStr, Mid, Sqr, Trim, Left fonksiyonlaryla neler yapabileceğimizden biraz bahsedelim.
Replace ' Bu kodumuz sayesinde özellikle sayfamızda veya login girişlerinde istenmeyen kelime veya karakterlerin değiştirilmesinde kullanabiliriz..
Len ' Girdiğimiz kelimenin kaç karakter olduğunu bize bildirir.
InStr ' Girdiğimiz kelime içersinde aramak istediğiniz harfin / rakamın kaçıncı sırada olduğunu bildirir.
Mid ' Girdiğimiz kelimenin belirtmiş olduğumuz rakamsal değerleri arasında kalan verileri bildirir.
Sqr ' Girdiğimiz rakamın bize Kakekökünü almamızı sağlar.
Trim ' Özellikle sorgu veya veri girişinde çok dikkat etmemiz gereken kelimenin solunda ki boşlukları silmemize sağlar.
Left ' Girdiğimiz kelimenin verdiğimiz rakamsal değere göre soldan çıktısını belirtir.

Sanırım bu kadar Fonksiyonlarımızdan bahsettiğimiz yeterli, isterseniz her birine birer örnek vererek. Anlattıklarımızı uygulamaya dökelim.

İlk olarak Replace Fonksiyonumuz:
islem = "Sadece Download"
cikti = Replace(islem ,"Download" , "Download - MitiSoft" )
' Yukarıda yaptığımız işlemin sayfada gösterimi Sadece Download yerine artık Sadece Download - MitiSoft şeklinde olacaktır.
Sonuc = Len(Veri)

Len Fonksiyonumuz:
islem = "Sadece Download"
cikti = Len(
islem)
' Yukarıda yaptığımız işlemi cikti ile sayfada göstermek istediğimizde Sadece Download yazısının kaç rakam içerdiğini (Yani 15 rakam) belirtecek.

InStr Fonksiyonumuz:
islem = "Sadece Download"
cikti = InStr(islem ,"D")
' Yukarıda yaptığımız işlemi cikti ile sayfada gösterdiğmizde D harfinin 8 sırada olduğunu belirtecek. Yukarda fark ettiyseniz D harfiden önce küçük d olmasına rağmen biz hangi karakteri hangi şekilde belirttiysek onu alıyor olması. Ayrıca bu fonksiyonumuz soldan sağa doğru sayım yapar ve aynı harften varsa ilk kaydını alır...

Mid Fonksiyonumuz:
islem = "Sadece Download"
cikti = Mid(islem ,1,15)
' Yukarıda yaptığımız işlemin cikti olarak sayfada gösteriminde Mid komutumuz bize yazının rakamlara dönüşmesini ve 1 ile 15'inci rakamlar arasında kalan verilerin yazdırılmasını sağlar.

Sqr Fonksiyonumuz:
islem = "9"
cikti = Sqr(islem)
' Yukarıda yaptığımız işlemde 9 rakamının kare kökünü alıyoruz. Bu işlemde dikkat etmemiz gereken en büyük husus bazı rakamların kare kökü virgüllü olduğu için istersek bu virgülleri int komutumuzla silebilmemiz. int komutunu yazının ciktisini sayfada göstereceğimiz alanda kullanmalısınız. Örnek int(cikti) gibi;

Trim Fonksiyonumuz:
islem = " Sadece Download"
cikti = Trim(islem)
' Yukarıda göstermiş olduğum gibi Trim fonksiyonumuz ile işlemimizin başlangıcında eğer bir boşluk varsa bunu silmemizi sağlar. Fakat burda dikkat etmemiz gereken, Trim sadece başlangıçta boşluk varsa siler yani cümlenin içinde bir boşluk varsa onu silmez.

Left Fonksiyonumuz:
islem = "Sadece Download"
cikti = Left(islem,6)
' Yukarıda left (soldan) komutumuzla soldan 6. rakama kadar olan değeri yazdırmasını belirttik.

Right Fonksiyonumuz:
islem = "Sadece Download"
cikti = Right(islem,8)
' Right (sağdan) fonksiyonumuz aynı left (soldan) fonksiyonuz gibidir. Tek farkı left baştan sona sayarken Right sondan başa sayıp işlem yapması.

Umarım anlaşılır bir dille anlatmışımdır...
Lütfen kafanıza takılan soru veya konuyla ilgili sorunlarınızı aşağıda ki yorum ekle alanından veya Form sayfamızdan bize bildiriniz...

Saygılarımla;
SadeceDownload.CoM
MitiSoft

ASP İle Replace Len InStr Mid Sqr Trim Left Right Fonksiyonları programının en son versiyonunu ve ASP İle Replace Len InStr Mid Sqr Trim Left Right Fonksiyonları programına ait crack, serial, pachları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra ASP İle Replace Len InStr Mid Sqr Trim Left Right Fonksiyonları ait altyazı veya türkçe dublaj içerikleri, mp4 formatında ya da DVDRip halinde çekilmiş görüntülerini bulabilirsiniz. ASP İle Replace Len InStr Mid Sqr Trim Left Right Fonksiyonları tam sürümdür ve sorunsuzca kurulabilmektedir. Dilerseniz ASP İle Replace Len InStr Mid Sqr Trim Left Right Fonksiyonları türkçe yama (pach) ile türkçe olarakta kullanabilirsiniz. Hepsi bir yana ASP İle Replace Len InStr Mid Sqr Trim Left Right Fonksiyonları'i hotfile, rapidshare, filesonic, uploading, fileserve, uploadstation, netload vb birçok download sitesine ait download linklerini bulabilirsiniz.

Yorumlar


PC KIZ

18.03.2011 21:01:03

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
Çok saolun

Yorum Ekle Lütfen site kuralları çerçevesinde yorumlarınızı ekleyiniz...UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.