BBC Africa 2013 1080p Türkçe Dublaj (D-Z0N3) - Tek Link

2013 yılında 87 yaşına giren BBC' nin son elli yılında pek çok belgeselle imza atmış yorulmak bilmez Sir David Attenboroughs bu defa nefes kesici bir yolculukla türlü türlü canlının yaşadığı dev Afrika kıtasını yeniden keşfediyor.

 

1. Bölüm - Kalahari

 

Afrika'nın güneybatı ucunda yan yana iki olağanüstü çöl uzanır. Su kaynakları sınırlıdır, yine de bu çöller bir şekilde hayat doludur; çünkü burada yaşayan canlılar hayatta kalmanın kurallarını kendilerine göre koymuşlar.

 

Kalahari'nin çalılık alanlarında cingöz bir kuş, zeki Güney Afrika mongolarını kurnazlığıya alt ediyor. Münzevi ve savaşçı siyah gergedanlar eğlenmek için bir araya gelirken dev böcekler sinsice muazzam kuş sürelerine yanaşıyor.

 

Namib'eyse neredeyse hiç yağmur yağmaz, daha ziyade buğulu bir sis hakimdir. Bu dünyanın en eski çölündeki canlılar için her türlü aşırılık mevcuttur; örümcekler kaçmak için kendi etraflarında tekerlek gibi dönerken şimdiye dek filme çekilmiş en görkemli zürafa dövüşünde bir çöl zürafası kıt kaynaklarını korumak için mücadele veriyor.

 

2. Bölüm - Savan & Savannah


Doğu Afrika sürekli değişen bir bölge. Ne denli tehlikeli ve öngörülemez olurlarsa olsunlar, burada sağ kalabilmek için canlıların yağıştan kuraklığa, kıtlıktan bolluğa, soğuktan sıcağa tüm beklenmedik dönemeçlerle baş edebilmeleri gerekiyor.

Sık ormanlardan karla kaplı tepelere, buğulu bataklıklardan uçsuz bucaksız savanlara; bu eşsiz ve değişken bölge canlılar için de adeta bir sığınak. Burada yaşayan büyük memelilerin yoğunluğu dünyanın her yerinden daha fazla. Fakat daima hareket halindeki büyük sürülerden uzakta, pek çok başka karakter de mevcut: Aslanların yüzünden sinek aşıran kertenkeleler, uçsuz bucaksız sulak alanlarda yayın balığı avına çıkan dinozora benzeyen sayısız kuş ve kendi genlerini bir sonraki kuşağa aktarabilmek için üç gün boyunca çarpışan erkek filler.

Doğu Afrika zalim ve acımasız bir yere dönüşebilir; işler kızıştığında risk almaya, hatta gerekiyorsa hayatınızla kumar oynamaya hazır olmalısınız.

 

3. Bölüm - Kongo & Congo

 

Kongo yağmur ormanları Afrika'nın tam ortasındar. Burası hayatla dolu, dinamik ve nabzı atan bir habitat. Rekabetin hüküm sürdüğü ormanın merkezinden Atlantik Okyanusu'nun kıyısına dek olup biten her şey, tıklım tıklım bir dünyada sürüp giden bir kendine yer açma mücadelesi.

 

Şempanzeler çubuk kullanarak arı kovanlarını açıp ballarını çalıyor. Az rastlanan kel kargalar yağmur ormanındaki gizemin simgesi. Karanlık çöktüğünde hava da değişiyor. Küçük kurbağalar önce kung fu hareketleri yaparak savaşıyor, ardından kıymetli yumurtalarını yaprakların arasına gizliyor. Karanlıktan istifade eden fil sürüleri gizemli buluşma yerlerinde bir araya gelirken üç tonluk boğalar öfke dolu bir mücadelede yeri sallıyor, diğer hayvanlara dehşet saçıyor ve tutkuyla ağaçları yere çalıyorlar.

 

Rekabet cetin, Kongo'da kendiniz ve bölgeniz için mücadele vermek zorundasınız.

 

4. Bölüm - Ümit Burnu & Cape

 

Güney Afrika hayatın ve renklerin bir isyanıdır. Fakat Ümit Burnu'nu çevreleyip onu biçimlendiren iki büyük okyanus akıntısı olmasaydı bir çöle dönüşürdü. Bu bölüm okyanusun yenileyici güçlerini konu ediyor.

 

Doğuda Agulhas Akıntısı güneye doğru akıyor ve yarattığı bulutlarla iç kesimleri Güney Afrika'nın en rutubetli bölgesi haline getiriyor. Kelebeklerin bir peri masalını andıran balesine ev sahipliği yapan bölge 2005'te uydu görüntüleri sayesinde keşfedildiğinden yağmur ormanı olarak biliniyor.

 

Batıda ise soğuk Benguela Akıntısı var. Burası diğer denizlere kıyasla beyaz köpekbalıklarının sayısının en fazla olduğu yer. Benguela Akıntısı fazla yağmur getirmese de sisle dolu rutubetli bir havaya yol açıyor ve olağanüstü bir vahaya hayat veriyor.

 

 

Fakat belki de en etkileyici yer iki akımın karşılaştığı bölge. Soğuk ve sıcak suyun bir araya gelmesi dünyanın en muhteşem doğa harikalarından biri olan büyük sardalye göçüne neden oluyor. Bu göç, Brydes balinası da dâhil olmak üzere, gezegenin en büyük yırtıcı topluluğuna davetiye çıkarıyor.

 

5. Bölüm - Büyük Çöl & Sahara

 

6. Bölüm - Gelecek & The Future

 

Afrika'nın vahşi hayatı, son 50 yılda, 2 milyon yılda değiştiğinden daha fazla değişime uğradı. Kıtadaki insan popülasyonu dünya ortalamasına gore iki kat hızlı artmakta. Ve bu yüzden hayvanları, bugüne dek benzeri görülmemiş tehlikeler bekliyor. Serinin son bölümü Afrika'nın eşsiz doğal hayatını nasıl bir geleceğin beklediğini sorguluyor.

 

 

 

BBC Africa 2013 1080p Türkçe Dublaj (D-Z0N3) - Tek Link indir


Etiketler

BBC Africa 2013 1080p Türkçe Dublaj (D-Z0N3) - Tek Link programının en son versiyonunu ve BBC Africa 2013 1080p Türkçe Dublaj (D-Z0N3) - Tek Link programına ait crack, serial, pachları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra BBC Africa 2013 1080p Türkçe Dublaj (D-Z0N3) - Tek Link ait altyazı veya türkçe dublaj içerikleri, mp4 formatında ya da DVDRip halinde çekilmiş görüntülerini bulabilirsiniz. BBC Africa 2013 1080p Türkçe Dublaj (D-Z0N3) - Tek Link tam sürümdür ve sorunsuzca kurulabilmektedir. Dilerseniz BBC Africa 2013 1080p Türkçe Dublaj (D-Z0N3) - Tek Link türkçe yama (pach) ile türkçe olarakta kullanabilirsiniz. Hepsi bir yana BBC Africa 2013 1080p Türkçe Dublaj (D-Z0N3) - Tek Link'i hotfile, rapidshare, filesonic, uploading, fileserve, uploadstation, netload vb birçok download sitesine ait download linklerini bulabilirsiniz.

Yorumlar


Hiç yazılmış yorum bulunmamaktadır.

Yorum Ekle Lütfen site kuralları çerçevesinde yorumlarınızı ekleyiniz...UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.