VMware Üzerine Kurulu Sanal Makinaların Otomatik Başlatılması

Birçok kişi bunu yapmayı unutuyor oyüzden size bu konu ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Production olan bir yapıda mutlaka UPS vardır ancak olmadığını veya devreye girmediğini düşünelim. Herhangibir sebepden dolayı Esxi host’larınız reboot oldu. Reboot‘dan sonra biliyorsunuz ki içerisindeki sanal makinalar otomatik açılmaz. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz.İşyerinizden ayrıldıktan sonra sunucular reboot oluyor ve sabaha kadar ne Active Directory ne Exchange nede ERP,SAP, Web sunucularının kapalı kaldığını düşünelim. Böyle bir durumda işte reboot’dan sonra makinaların otomatik olarak açılmasını anlatacağım sizlere.


Öncelik ile Esxi sunucumuza vSphere Client ile bağlanıyoruz. Daha sonra sırasıyla;


Configuration > Software > Virtual Machine Startup / Shutdown giriyoruz. Karşımıza açılan ekrandan sağ tarafta bulunan properties butonuna basıyoruz.


automatic-start


Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran açılıyor. Bu bölümde host’unuz içerisinde bulunan guest’leri göreceksiniz. Default olarak bu kapalı gelmektedir. Biz buradan Buradaki terimleri anlatacak olursak;


“Allow Virtual Machines to start and stop automatically with the system” seçeneğini işaretliyoruz ve bu özelliği aktif hale getiriyoruz.


Aktif hale getirdikten sonra sanal makinalarımızın hangisini daha önce başlamasını istiyorsak onu en başa getiriyoruz. Sıralamayı Move Up, Move Down seçeneği ile yapabiliriz.


Default Startup Delay; bu bölümde kaç saniye aralık ile makinalarınız start olacak bunu belirliyoruz. Continue immediately if the VMware Tools start seçeneğini seçersek VMware tools başlamadan diğer makinaları başlatmaz.Yani VMware tools’u başlatana kadar diğer makinaları start etmeye çalışmaz.


Default Shutdown Delay; bu bölümde kaç saniye aralık ile makinalarınızın shutdown edileceğini belirtiyoruz. Ayrıca burada Shutdown, Power off, Suspend seçeneklerini seçebiliyoruz.


İşlemlerimizi tamamladıktan sonra Ok butonu ile buradan çıkıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus properties girdiğinizde startup order alanında automatic Startup, Any Order ve ManualStartup gibi 3 alan göreceksiniz. Şayet yukarıda ki işlemlerin çalışabilmesi için sanal sunucunuzun automatic Startup alanına sağ tarafta ki Move Up butonu ile aktarmayı unutmayınız.


Artık bundan sonra host’larınız reboot olsa bile belirlemiş olduğunuz guest’ler otomatik olarak açılacaktır.

Film Ara, Film İzle
VMware Üzerine Kurulu Sanal Makinaların Otomatik Başlatılması programının en son versiyonunu ve VMware Üzerine Kurulu Sanal Makinaların Otomatik Başlatılması programına ait crack, serial, pachları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra VMware Üzerine Kurulu Sanal Makinaların Otomatik Başlatılması ait altyazı veya türkçe dublaj içerikleri, mp4 formatında ya da DVDRip halinde çekilmiş görüntülerini bulabilirsiniz. VMware Üzerine Kurulu Sanal Makinaların Otomatik Başlatılması tam sürümdür ve sorunsuzca kurulabilmektedir. Dilerseniz VMware Üzerine Kurulu Sanal Makinaların Otomatik Başlatılması türkçe yama (pach) ile türkçe olarakta kullanabilirsiniz. Hepsi bir yana VMware Üzerine Kurulu Sanal Makinaların Otomatik Başlatılması'i hotfile, rapidshare, filesonic, uploading, fileserve, uploadstation, netload vb birçok download sitesine ait download linklerini bulabilirsiniz.

Yorumlar


Hiç yazılmış yorum bulunmamaktadır.

Yorum Ekle Lütfen site kuralları çerçevesinde yorumlarınızı ekleyiniz...UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.