Access Veritabanına Bağlanmak ve Veri Almak

Access Veritabanına Bağlanmak ve Veri Almak

Access veritabanımıza bağlanabilmek için ilk önce bir değişken atıyoruz ve bir de database yaratıyoruz. Ben örnek olsun diye değişken ismini sadecedownload, database isminide veritabanı olarak yazacağım. Siz bu alanları kendinize göre uyarlarsınız. Şimdi gelelim kodlarımızı yazmaya.

İlk olarak veritabanımızı çağıralım;

Set sadecedownload= Server.CreateObject("ADODB.Connection")
sadecedownload.Open "DRIVER={Microsoft Access Driver (*.mdb)}; DBQ=" & Server.MapPath("veritabani.mdb")

Artık access veritabanımızı çağırmış olduk. Ha unutmadan bunu sayfanın en başına koymanız gerekmektedir. Çünkü databaseyi çağırmadan kodu yazamazsınız. Benden size tavsiye her sayfaya copy paste yapmaktansa kodu include ile çağırın ki ilerde database ismini değişmek istediğinizde tek tek bütün sayfalarda düzenleme yapmakla uğraşmayın.
Herneyse dersimizden kopmadan 2. olarak çağırmış olduğumuz veritabanından herhangi bir tabloya bağlanalım...

set sd = server.createobject("ADODB.Recordset")
SQL = "Select * from sadecedownload"
sd.open SQL,sadecedownload,1,3

diyerek sadecedownload tablosuna bağlanmış olduk. Artık tek yapmamız gereken bu tablodan hangi sütunları göstermek istiyorsak onları belirtmemiz. Örneğin;
sadecedownload tablosunda programlar diye bir sütun var ve biz bunu göstermek istiyorsak yapmamız gereken rs("programlar") şeklinde nerde göstermek istiyorsak oraya yazmamız olacak.

Ayrıca SQL komutları çok çeşitlidir. Yani sallıyorum siz sadece programlar sütunun 20. verisini çekmek istiyorsanız o zaman where komutu ile şartlandırmaya gitmemiz gerekecek. O zamanda kodumuz şu şekilde olur.

set sd = server.createobject("ADODB.Recordset")
SQL = "Select * from sadecedownload where programlar = 20"
sd.open SQL,sadecedownload,1,3

veya diyelim ki sizin veritabanınızda bir kaç sütun değilde onlarca sütun var. Fakat siz sadece 2 - 3 sütunun verisini sayfaya çekmek istiyorsunuz. Geri kalan sütunlardan veri çekmeyeceğiniz için databasenin yorulmasını istemiyorsanız. o zamanda kodumuz şu şekilde olur.

set sd = server.createobject("ADODB.Recordset")
SQL = "Select programlar,resimler,videolar from sadecedownload"
sd.open SQL,sadecedownload,1,3

Yukardaki kodda sadece * yerine hangi sütunları çekeceksek onları yazdık.
Umarım anlaşılır bir dille anlatmışımdır...
Lütfen kafanıza takılan soru veya konuyla ilgili sorunlarınızı aşağıda ki yorum ekle alanından bize bildiriniz...

Saygılarımla;
SadeceDownload.CoM
MitiSoft

Film Ara, Film İzle

Etiketler

Access Veritabanına Bağlanmak ve Veri Almak programının en son versiyonunu ve Access Veritabanına Bağlanmak ve Veri Almak programına ait crack, serial, pachları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Access Veritabanına Bağlanmak ve Veri Almak ait altyazı veya türkçe dublaj içerikleri, mp4 formatında ya da DVDRip halinde çekilmiş görüntülerini bulabilirsiniz. Access Veritabanına Bağlanmak ve Veri Almak tam sürümdür ve sorunsuzca kurulabilmektedir. Dilerseniz Access Veritabanına Bağlanmak ve Veri Almak türkçe yama (pach) ile türkçe olarakta kullanabilirsiniz. Hepsi bir yana Access Veritabanına Bağlanmak ve Veri Almak'i hotfile, rapidshare, filesonic, uploading, fileserve, uploadstation, netload vb birçok download sitesine ait download linklerini bulabilirsiniz.

Yorumlar


Hiç yazılmış yorum bulunmamaktadır.

Yorum Ekle Lütfen site kuralları çerçevesinde yorumlarınızı ekleyiniz...UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.